Araç Paylaşımı Nedir?

Serbest yüzen ve araç sürmekten araba paylaşımına ve çok modluluğa kadar, yeni hareketlilik birçok yeni terim içermektedir. Örneğin, binicilikle sürüş paylaşımı arasındaki farkı biliyor musunuz? Mobilite hizmetleri dünyasındaki kilit terimleri açıklayacağız.

Paylaşım, araba dünyasında bile. Örneğin, Kuzey Amerika’da, 2021 yılına kadar araç paylaşım hizmetlerinin kayıtlı kullanıcılarının sayısının 2021’e kadar 6 milyona çıkması bekleniyor. Bununla birlikte, araç paylaşımı, ortak hareketliliğin yalnızca bir yönüdür. Gittikçe daha fazla insan, çok çeşitli gereksinimleri kapsayan profesyonel mobilite servislerine güveniyor. Hizmet olarak hareketlilik, maksimum esneklik sunan servisler için kullanılan terimdir. Çoğu durumda, kullanıcılar sadece akıllı telefonlarının ekranına dokunarak en yakın servise erişebilirler. Fakat multimodalite ve son mil denilen kavramlar aslında neyi kapsıyor? Ve sürüş paylaşımı ile sürüş havuzu arasındaki fark nedir? İlgili terimler hakkında size genel bir fikir vermek için, işte yeni hareketlilik sözlüğümüz.

“Araba paylaşımı” nedir?

Kişiler arasında kişiye araba paylaşımı eşler arası otomobil paylaşımı olarak da bilinir ki insanların araç paylaşımını sağlayan ilk tür programdı. Eşler arası araç paylaşımı ile, bireyler bir arabayı diğer kullanıcılarla paylaşırlar. Özel ağlar veya araç havuzu acenteleri aracılığıyla koordine ederler. Bu iş modeli, geleneksel otomobil kulüpleriyle yakından uyumludur, ancak tipik bir filoyu katılan sahiplerden gelen araçlardan oluşan sanal bir filo ile değiştirir. İşte burada, özel araç sahipleri, araçlarını kullanmadıklarında kiralamak için ücret alıyorlar. Ancak, sözde ticari araç paylaşımı bugün çok daha popüler. Bu, profesyonelce araç kiralayan ShareNow gibi nakliye sağlayıcılarını içerir. Geleneksel araç kiralama işlemlerinden farklı olarak, araç paylaşım şirketleri çoğu zaman sürdüğü kesin dakika veya mil sayısını temel alarak hizmetleri için oranları hesaplar.

Araç paylaşımında serbest yüzen ve istasyon bazlı hizmetler arasında bir ayrım yapılmaktadır. İstasyon tabanlı araç paylaşımı, kullanıcıların araçlarını sabit yerlerden aldıkları zaman (tıpkı araba kiraladığınızda olduğu gibi), genellikle sonradan geri vermek zorunda kaldıkları durumdur. Buna karşılık, serbest yüzen hizmetlerle araçlar, kamuya açık yollara kolayca park edilir ve bir uygulama ile bulunabilir. Arabayı sürdükten sonra, kullanıcıların onu aldıkları yere geri koymaları gerekmez. Bunun yerine, araç paylaşım şirketinin iş alanındaki herhangi bir (yasal) halka açık park yerine park edebilirler. Bu bölgeler, şehir merkezlerini ve şehrin kenarında, havaalanları gibi yoğun trafiğe sahip bölgeleri kapsamaktadır. Unutmayın, iş alanı yalnızca işiniz bittiğinde aracı park etmenize izin verilen yerleri sınırlar; İstediğin her yerde sürebilirsin.

https://www.bmw.com/en/innovation/car-sharing-and-shared-mobility.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir