Diyabet ve Obezite Arasındaki İlişki

Görünürde iki farklı hastalık olan diyabet ve obezite, arka planda sıkı bir ilişki barındırmakta ve küresel tehdit seviyesine ulaşan, hastalık düzeyinde seyreden obezite oranına paralel bir şekilde tip 2 diyabet hastası oranı da artış göstermektedir. Diyabet rahatsızlıkları ile ilgili www.metabolikcerrahi.com/tip2-diyabet-nedir adresini ziyaret ediniz.

Gerek ülkemiz geneli gerekse de dünya geneli bir tehdit seviyesine ulaşan diyabet hastası artış oranın arka planında hareketsiz bir yaşam tarzının ve sağlıksız beslenmenin, özetlemek gerekirse obezite hastalığının yer aldığı düşünülüyor.

Diyabet hastalığı kimlerde görülebilir?

Türkiye Diyabet Vakfı’nın halka açık bir şekilde paylaşmış olduğu son verilere göre ülkemiz nüfusu 45 yaş üstü yetişkin kesim içerisinde her 4 kişiden birisi diyabet hastası ve genel nüfus oranımız doğrultusunda ise diyabet hastası artış oranı en hızlı olan ülkeyiz. Peki, bu verilerin arkasında yatan temel sebepler nelerdir?

Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı Başkanı Prof. Dr Alper Çelik ve bu alanda uzman birçok kişinin aşırı kilo ve yağlanma sorunları içeren obezite hastalığının diyabet hastalığı riskini arttırdığı yönünde açıklamaları mevcuttur.

Özetlemek gerekirse spordan ve sağlıklı beslenmeden uzak hareketsiz bir yaşam tarzı benimsemiş obezite hastası kişiler potansiyel diyabet hastalarıdır. Daha ayrıntılı açıklamak gerekirse genel vücut kitle indeksi 30 üzeri olan kişilerde diyabet hastalığı görülme riski 20 kat daha fazladır. 30 üzeri bir vücut kitle indeksi ise obezite hastalığını işaret etmektedir.

Diyabet beraberinde farklı rahatsızlıklara da sebebiyet veriyor

Obeziteye bağlı oluşum gösteren diyabet hastalığı yani Diyabezite olarak adlandırılan bu hastalık; özellikle hipertansiyon, böbrek yetmezliği, trigliserit, kanser, kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere uyku apnesi, gut ve benzeri ciddi sonuçlar içeren birçok rahatsızlığa yol açmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir