Ehliyet sınavı nasıl yapılacak ?

Türkiye vatandaşıysanız bir araba kullanmak istiyorsanız, B sınıfı bir sürücü ehliyeti alacak bir kişi üzerinden düşünecek olursak, belli bir günü doldurduktan sonra aldığı kurslardaki eğitimin ardından bir ehliyet sınavına girmesi gerekir.

Bu ehliyet sınavına girmeden önce kişi yanında belli belgelerle getirmelidir. Bu belgeleri getirmeden önce sınava gireceği yerin tespit edilebilmesi için ve sınava alınabilmesi için internet üzerinden ehliyet randevusu alınması gerekir. Artık milli eğitim tarafından belirlenen e sınav sistemi ile çalışan ehliyet sınavı sistemi bizlerin işini daha da kolaylaştırmıştır. Hem bakıldığında israfı önleyen bu sistem hem de daha kısa sürede bizim ehliyet sınavı sonucumuzun açıklanmasını sağlamaktadır.

İnternet üzerinden başvurunuzu yaptıktan sonra ardından ehliyet sınavına başvuru yapabilmek için bir sakıncanız olmadığına dair ve kimlik bilgilerinizi barındıran bazı belgelerinizin olması gerekiyor. Bu belgeleri toparladıktan sonra da rahatlıkla sınava başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Ehliyet yenileme durumunda yine internete başvurulacaktır. Sınav yeriniz belli oldu ve elinize sınav yerinizin belli olduğuna dair ve fotoğrafımızın bulunduğu bir kağıt veriliyor ve bu kağıtla beraber sınav yerine gidiyorsunuz. Şimdi bu aşamada ehliyet sınavı nasıl yapılacak bundan biraz bahsedelim.

Ehliyet sınavı nasıl yapılacak ?

Artık e-sınav sistemi ile ehliyet sınavının yapıldığı bir zamandayız. E sınav uygulaması yapılacağı yer, saatin kağıtta yazılan yer ve saatte sınav uygulanır. Sınavda görevli olan kişiler sınav başlamadan önce sınav salon merkezlerinde bulunması gerekir. Yaklaşık 15 dakika önce sınav salon merkezlerinde olmalıdırlar. Sınava girecek olan kursiyerler de sınavdan yaklaşık 20 dakika önce belirtilen sınav salonunda bulunmaları gerekir. Bu sırada adaylara bu konuda bilgi verilir ve kimlik kontrolleri yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir