Hikaye Kitapları Çocukları Hayata Hazırlıyor!

Yetişkinler için kitap okumak faydalı olduğu kadar çocuklara masal kitabı okumak ya da anlatmak da bir o kadar faydalıdır. Özellikle de gelişme çağındaki çocuklar üzerindeki etkisi oldukça büyük olan bu kitaplar, çocukların önemli toplumsal değerleri kazanmasına, ileride sağlıklı bir birey haline gelmesine yardımcı olmaktadır.

Hikaye Kitapları Çocukların Geleceğini Şekillendiriyor ve Onları Hayata Hazırlıyor!

veynlerinin ya da öğretmenlerinin okudukları masal kitapları çocukların gelişimini şekillendiren ve onları hayata hazırlayan bir araç olarak da kabul nitelendirilebilmektedir. Masalların büyük çoğunluğu eğitici ve öğretici bir niteliğe sahip olduğundan çocuklara pek çok anlamla ders çıkarabilme imkanı sunarken, masallarla gerçek hayatın ilişkilendirilmesi de bu konuda büyük fayda sağlayabilmektedir. Dolayısıyla çocuklara doğum günü hediyesi hediyelik olarak da alınabilen bu kitaplar, uzmanların önemli tavsiyeleri arasında yer almaktadır.

Masal Kitaplarının Çocuklara Katkıları Neler?

Günümüzde pek çok masal ya da hikaye kitabı gerçek olmayan kahramanlar ve olağanüstü olaylar üzerine kurgulanmaktadır. Her bir kitabın ortak amacı se çocuklara iyilik ve kötülük, doğru ve yanlış, yalan ve dürüstlük gibi zıt kavramları öğretmek, alçakgönüllülüğü, fedakarlığı, merhameti ve bunun gibi manevi değerleri aşılamaktır.

Genellikle masallar bu türden konuları ele alırken, bu sayede çocuklar birbirinden farklı ve ilginç hikayelerle neyin doğru, neyin yanlış olduğunu kavrayabilmekte, kelime haznesini geliştirebilmekte ve hatta sorunlar karşısında çözüm yolu bulmayı öğrenebilmektedir. Öte yandan resim yapabilme yetisinin gelişmesi, farklı konulara ilgi duymaya başlaması, masallarla gerçek dünya arasında ilişki kurabilmesi, hayal dünyasını zenginleştirmesi ve kitap okuma sevgisini aşılıyor olması, yine masal kitaplarının çocuklara kazandırdıkları olarak gösterilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir