Otomobil Dünyası Terimlere Devam

Park Sensörü Ve Faydaları

Şehirdeki tipik bir manzara: Bir park yeri bulmak için bloğun etrafında sürersiniz. Ve ikinci kez tekrar dolaşın. Ve sonra üçüncü kez. Şimdi, akıllı park hizmetleri sayesinde, stresi azaltabilirsiniz. Örneğin, ParkNow uygulaması size en yakın ücretsiz park yerini gösterecek ve sizi yönlendirecektir. Ayrıca artık park halindeyken arabanızın panosunda gösterilmenize gerek kalmayacak. Bunun yerine, arabalar ve taşıtlar için otopark ücreti uygulaması ile uygun, parasız bir şekilde ödenir. Ancak toplantınız beklenenden uzun sürerse ne olur? Bu durumda, cep telefonunuzdaki park etme süresini uzatabilirsiniz. Zaman kazanmak, stresi azaltmak ve daha fazla rahatlık sunmanın yanı sıra, akıllı otopark daha fazla fayda sağlar: Çevreyi korumaya yardımcı olur. Bunun nedeni, uzman tahminlerine göre, park yeri arayan sürücülerin neden olduğu sıkışıklığın toplam şehir trafiğinin yaklaşık yüzde 20 ila 30’unu oluşturmasıdır.

Sürüş Dolu Ve Sürüş Havuzu

Araba paylaşımı, araba paylaşımı … Tüm bu ulaşım seçenekleri oldukça benzer. Ancak küçük farklılıklar aslında çok önemlidir. Örneğin, yolculuk paylaşımı, bireyler tarafından paylaşılan seyahatler için ortak bir terimdir. X kişisi, aynı hedefe ulaşmak isteyen Y kişisine sürüş yaparken, A’dan B’ye sürüş yapar. Kullanıcılar artık bunun gibi sürüş paylaşım fırsatlarını dijital yollarla tespit edebiliyorlar. Carpooling terimi bu tür bir düzenleme için de kullanılabilir. Öte yandan, dolu sürüş konsepti, temelde geleneksel taksi servisine benzemektedir.

Örneğin, FreeNow gibi bir uygulamayı kullanarak, bir arabada paylaşılan bir yolculuk için rezervasyon yaptırmanız yeterli. Profesyonel bir sürücü daha sonra sizi aracında kararlaştırılan toplantı yerine götürür ve sizi gitmek istediğiniz yere götürür. Ödeme uygulaması ile nakitsiz olarak yapılır.

Yolculuk sadece sizin için ve diğer yolcularla paylaşılmıyor. Öte yandan, binicilik havuzuyla birlikte, birkaç yolcu profesyonel bir sürücüyü paylaşıyor. Örneğin, X kişisi, A noktasından B noktasına ulaşmak için bir yolculuk çağırma servisi rezervasyonu yaptırmıştır. Tesadüfen, Y kişisi, aynı servis sağlayıcı ile aynı veya benzer bir rota için talepte bulunur. Sağlayıcının algoritması, seyahatleri birleştirerek Y kişisinin X kişisinin binicilik havuzu taksisine binmesini ya da tam tersini yapar. Her bir kişinin sürücüsü biraz daha uzun sürebilirken, yolculuk paylaşımı sağlayıcısı, servis paylaşıldığı için daha ucuz fiyatlar sunabilir. Dahası, her paylaşılan taksi yolculuğu hem trafikte hem de çevrede daha az yük oluşturur.

Yani paylaşım mutlaka daha azına razı olmak anlamına gelmez. Aksine, mobiliteyi bir hizmet olarak gören çözümler, kullanıcılara yüksek esneklik sunar, böylece her zaman ihtiyaç duydukları kesin ulaşım şekline sahip olurlar. Birçok kullanıcı için bu avantaj, düşük nakliye maliyetleri ve şehirdeki park yerleri de dahil olmak üzere kıt kaynakların kayda değer bir kullanımı ile birleştirilmiştir. Özel bir araba genellikle günde 23 saat kullanılmadan bırakılırken, araç paylaşım araçları günde ortalama altı saat kadar kullanılıyor. Bu, bazı terimlerin karmaşıklığına rağmen, ortak hareketliliğin yararları için çok şey söylüyor.

https://www.bmw.com/en/innovation/car-sharing-and-shared-mobility.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir